Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Uposledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim

 aktualności

21.09.2012r.

„I ja potrafię być aktorem”

20 września 2012r. członkowie Integracyjnego Zespołu Artystycznego „Przyjaciele” PSOUU Koło w Tomaszowie Lubelskim, reprezentowanym przez solistów Magdalenę Neć, Beatę Kuśmierz i Michała Spasowicza wraz z 11 osobową grupą towarzyszącą z WTZ w Tomaszowie Lubelskim, wzięło udział w X Festiwalu Twórczości Artystycznej Uczestników Terapii Zajęciowej „ I ja potrafię być aktorem”.
Uroczyste obchody Dnia Godności uświetnili swoją obecnością harcerze, Związek Strzelecki „Strzelec” oraz Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim. Z zaproszenia skorzystali przedstawiciele oraz członkowie stowarzyszeń: „Czajnia”, Osób Niepełnosprawnych Narządu Ruchu „Promyk”, Diabetyków, „Nowe Miasto”, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski „Samarytanin”, Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarta Dłoń” w Muratynie oraz przedstawiciele Społecznej Powiatowej Rady d.s. Osób Niepełnosprawnych i Polskiego Związku Niewidomych.
Głównymi uczestnikami obchodów byli jednak niepełnosprawni podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Ośrodka Wsparcia oraz pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej PSOUU Koło w Tomaszowie Lubelskim oraz ich rodziny.

Wyjazd był odpowiedzią na zaproszenie organizatora imprezy Polskiego Stowarzyszenia Młodzież Sprawna Inaczej w Rzeszowie i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgłobieniu.

Festiwal odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, na scenie którego zaprezentowało się 17 zespołów artystycznych osób niepełnosprawnych z WTZ województwa podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego.
Występy artystyczne oceniało profesjonalne Jury, pod przewodnictwem znanego aktora Artura Barcisia.
Festiwal był świetnie zorganizowany. Wiele ciepłych, pozytywnych słów padło w kierunku występujących niepełnosprawnych artystów. Doceniano ich kunszt aktorski i artystyczny oraz pracę włożoną w przygotowanie występujących osób.

Widać było wśród Jurorów jak i osób oglądających radość, wzruszenie, podziw i wiele innych emocji towarzyszących poszczególnym występom.
Soliści naszego zespołu „Przyjaciele” zaśpiewali trzy piosenki, za które zostali wyróżnieni i otrzymali nagrodę. Szczególnie doceniono uczestniczkę WTZ Magdalenę Neć, która piosenką, „Przetańczyć całą noc” z repertuaru Anny Jantar zdobyła indywidualną nagrodę.
Nagrodę główną zdobyli za wspaniały spektakl „Wolność”, artyści z Biłgoraja. Wyróżniono też i inne zespoły.
We wspaniałych nastrojach, po wspólnym zdjęciu z panem Arturem Barcisiem i z jego autografami, udaliśmy się na posiłek w nastrojowej myśliwskiej restauracji.
Mimo złej aury pogodowej w radosnych nastrojach wróciliśmy do Tomaszowa.


strona główna