Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Uposledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim

 aktualności

01.10.2012r.


Informacja o zakończeniu realizacji zadania publicznego „Aktywność moją szansą”


Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim zakończyło realizację zadania publicznego p.n. „Aktywność moją szansą” zgodnie z umową nr 4071/35/DZR/1/2012. W okresie 06.09 – 25.09.2012 r. 39 -cio osobowa grupa osób niepełnosprawnych objętych działaniem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim wyjeżdżała pod opieką terapeutów, nauczycieli i opiekunów do Krytej Pływalni w Centrum Rehabilitacji RKRUS w Horyńcu Zdroju oraz korzystała z biwaków na Siwej Dolinie. Środki finansowe na ten cel przekazał ze środków Województwa Lubelskiego w ramach projektu „Aktywność moją szansą” Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Zajęcia na krytej pływalni obejmowały nie tylko naukę pływania ale również aquagimnastykę w połączeniu z zabawami w wodzie. Uczestnikom zajęć szczególną przyjemność sprawiał masaż bąbelkami powietrza w jacuzzi oraz korzystanie ze zjeżdżalni. Część uczestników korzystało z inhalacji w jaskini solnej. Relaksująca muzyka, bajkowe wnętrze oraz świeże powietrze nie tylko pobudzało siły obronne organizmu ale zapewniło również psychiczny relaks i odprężenie na najwyższym poziomie.

Biwaki odbywały się na otwartej przestrzeni Siwej Doliny, gdzie niepełnosprawni uczestnicy projektu pod opieką terapeutów, nauczycieli i opiekunów samodzielnie przygotowywali i rozpalali ognisko. Przygotowanie posiłku, wspólne pieczenie kiełbasek, oraz rozdzielanie prowiantu pozwoliło niepełnosprawnym uczestnikom na wykazywanie inicjatywy własnej, usprawnienie kompetencji społecznych oraz zacieśnianiu już istniejących przyjaźni. Po wspólnym biesiadowaniu odbywały się konkursy, kalambury i wspólne tańce. Po zakończonej zabawie uczestnicy uprzątali za sobą miejsce biwakowania, co kształtowało w uczestnikach poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i kolegów, czystość oraz estetykę w ich otoczeniu. Po zakończonym spotkaniu uczestnicy powracali do placówek PSOUU Koło w Tomaszowie Lubelskim zadowoleni i odprężeni.


strona główna